LekZa.comBETA

Provera interakcije aktivnih supstanci

empagliflozin i insulin glargin

Sažetak potvrđenih podataka iz dostupne SmPC dokumentacije.

Kratak odgovor

Istovremena primena se ne preporučuje

Ozbiljna interakcija

Ovu kombinaciju treba izbegavati osim ako lekar ne proceni drugačije.

Zašto je važno?

povećanu incidencu DKA

Šta uraditi?

Pre zajedničke primene obratite se lekaru ili farmaceutu. Ako ste već uzeli oba leka, javite im se što pre i nemojte samostalno menjati terapiju.

Deo izvora važi samo za određene proizvode, doze ili puteve primene. Ta ograničenja su sačuvana u stručnim detaljima; proveru konkretnog pakovanja uradite kroz glavni alat.

Važno: Informacije ne zamenjuju procenu lekara ili farmaceuta. Nemojte samostalno menjati ili prekidati terapiju.

Stručni detalji

Prikazane su jedinstvene, izvorno podržane tvrdnje. Kada više SmPC dokumenata navodi isti nalaz, sadržaj se ne ponavlja.

Zapis 1Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
povećanu incidencu DKA
Mogući efekat
povećanu incidencu DKA
Preporuka iz SmPC-a
Lek Synjardy ne bi trebalo da se koristi u terapiji pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 1
Posebne grupe
pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 1
Zapis 2Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
rizik od hipoglikemije
Mogući efekat
može se razmotriti manja doza sulfonilureje ili insulina
Preporuka iz SmPC-a
može se razmotriti manja doza sulfonilureje ili insulina
Kontekst doziranja
manja doza sulfonilureje ili insulina
Zapis 3Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
povećaju sklonost ka hipoglikemiji
Mogući efekat
pojačaju uticaj na smanjenje koncentracije glukoze u krvi
Preporuka iz SmPC-a
mogu prouzrokovati potrebu za prilagođavanjem režima doziranja insulin glargina
Kontekst doziranja
prilagođavanjem režima doziranja insulin glargina
Zapis 4Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
povećaju sklonost ka hipoglikemiji
Mogući efekat
pojačaju dejstvo na smanjenje koncentracije glukoze u krvi
Preporuka iz SmPC-a
mogu da zahtevaju prilagođavanje režima doziranja insulin glargina
Kontekst doziranja
prilagođavanje režima doziranja insulin glargina
Zapis 5Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
povećaju sklonost ka hipoglikemiji
Mogući efekat
pojačaju dejstvo na smanjenje koncentracije glukoze u krvi
Preporuka iz SmPC-a
mogu da zahtevaju prilagođavanje režima doziranja insulina glargina
Kontekst doziranja
prilagođavanje režima doziranja insulina glargina
Zapis 6Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
povećaju sklonost prema hipoglikemiji
Mogući efekat
pojačaju dejstvo na smanjenje koncentracije glukoze u krvi
Preporuka iz SmPC-a
mogu prouzrokovati potrebu za prilagođavanjem režima doziranja leka Suliqua
Kontekst doziranja
prilagođavanjem režima doziranja leka Suliqua
Zapis 7Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
rizik od hipoglikemije
Mogući efekat
može biti potrebna manja doza derivata sulfoniluree i/ili insulina
Preporuka iz SmPC-a
može biti potrebna manja doza derivata sulfoniluree i/ili insulina
Kontekst doziranja
manja doza derivata sulfoniluree i/ili insulina
Zapis 8Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
Pacijenti koji mogu biti pod većim rizikom od ketoacidoze
Preporuka iz SmPC-a
SGLT2 inhibitore treba primenjivati sa oprezom kod ovih pacijenata
Kontekst doziranja
pacijenti kojima su smanjene doze insulina
Posebne grupe
pacijenti kojima su smanjene doze insulina
Zapis 9Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
povećan rizik od DKA
Preporuka iz SmPC-a
SGLT2 inhibitore treba primenjivati sa oprezom kod ovih pacijenata
Kontekst doziranja
pacijente kojima su smanjene doze insulina
Posebne grupe
pacijente kojima su smanjene doze insulina
Zapis 10Potvrđena interakcija sa klasom
Preporuka iz SmPC-a
lek Lantus se takođe može dati i u kombinaciji sa oralnim antidijabeticima
Posebne grupe
Kod pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 2
Zapis 11Potvrđena interakcija sa klasom
Preporuka iz SmPC-a
lek Semglee se takođe može dati zajedno sa oralnim antidijabeticima
Posebne grupe
Kod pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 2
Zapis 12Potvrđena interakcija sa klasom
Preporuka iz SmPC-a
lek Toujeo takođe može da se primenjuje sa drugim antihiperglikemijskim lekovima
Posebne grupe
Kod pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 2

SmPC izvori

Citati ispod su originalni evidence tekstovi povezani sa objavljenim interaction zapisima.

Odeljak 4.4Synjardy
Lek Synjardy ne bi trebalo da se koristi u terapiji pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 1. Podaci iz programa kliničkog ispitivanja kod pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 1 pokazali su povećanu incidencu DKA koja je po učestalosti bila česta kod pacijenata na terapiji empagliflozinom u dozi od 10 mg i 25 mg, kada je ovaj lek bio primenjivan kao dodatak insulinu, u poređenju sa placebom.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.2Jardiance
Kada se empagliflozin primenjuje u kombinaciji sa sulfonilurejom ili insulinom, može se razmotriti manja doza sulfonilureje ili insulina, kako bi se smanjio rizik od hipoglikemije (videti odeljke 4.5. i 4.8.).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Jardiance
Insulin i insulinski sekretagozi Insulin i insulinski sekretagozi, kao što je sulfonilureja, mogu povećati rizik od hipoglikemije. Zato mogu biti potrebne niže doze insulina ili insulinskog sekretagoga kako bi se smanjio rizik od hipoglikemije kada se empagliflozin primenjuje u kombinaciji sa ovim lekovima (videti odeljke 4.2. i 4.8.).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.7Jardiance
Pacijente je potrebno savetovati da preduzmu mere opreza kako bi izbegli hipoglikemiju tokom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama, naročito ako se lek Jardiance uzima u kombinaciji sa sulfonilurejom i/ili insulinom.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.8Jardiance
Kada se empagliflozin primenjivao sa sulfonilurejom ili insulinom, najčešće prijavljena neželjena reakcija bila je hipoglikemija (videti opis odabranih neželjenih reakcija).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Lantus SoloStar
Supstance koje mogu da pojačaju uticaj na smanjenje koncentracije glukoze u krvi i da povećaju sklonost ka hipoglikemiji obuhvataju oralne antidijabetike, inhibitore angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitori), dizopiramid, fibrate, fluoksetin, inhibitore monoaminooksidaze (MAO inhibitore), pentoksifilin, propoksifen, salicilate i sulfonamidske antibiotike.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Lantus SoloStar
Brojne supstance utiču na metabolizam glukoze i mogu prouzrokovati potrebu za prilagođavanjem režima doziranja insulin glargina.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Semglee
U supstance koje mogu da pojačaju dejstvo na smanjenje koncentracije glukoze u krvi i da povećaju sklonost ka hipoglikemiji spadaju oralni antidijabetici, inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitore), dizopiramid, fibrati, fluoksetin, inhibitori monoaminooksidaze (MAO inhibitore), pentoksifilin, propoksifen, salicilati i sulfonamidski antibiotici.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Semglee
Brojne supstance utiču na metabolizam glukoze i mogu da zahtevaju prilagođavanje režima doziranja insulin glargina.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Toujeo
Supstance koje mogu da pojačaju dejstvo na smanjenje koncentracije glukoze u krvi i povećaju sklonost ka hipoglikemiji obuhvataju antihiperglikemike, inhibitore angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitore), dizopiramid, fibrate, fluoksetin, inhibitore monoaminooksidaze (MAO inhibitore), pentoksifilin, propoksifen, salicilate i sulfonamidske antibiotike.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Toujeo
Brojne supstance utiču na metabolizam glukoze i mogu da zahtevaju prilagođavanje režima doziranja insulina glargina.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Suliqua
U supstance koje mogu da pojačaju dejstvo na smanjenje koncentracije glukoze u krvi i da povećaju sklonost prema hipoglikemiji spadaju lekovi protiv hiperglikemije, inhibitori angiotenzin konvertirajućeg enzima (ACE inhibitori), dizopiramid, fibrati, fluoksetin, inhibitori monoaminooksidaze (MAO inhibitori), pentoksifilin, propoksifen, salicilati i sulfonamidski antibiotici.
Otvori ALIMS dokument ↗

Povezane stranice