LekZa.comBETA

Provera interakcije aktivnih supstanci

empagliflozin i glibenklamid

Sažetak potvrđenih podataka iz dostupne SmPC dokumentacije.

Kratak odgovor

Potrebno je prilagođavanje doze

Ozbiljna interakcija

Zajednička primena može zahtevati prilagođavanje doze od strane lekara.

Zašto je važno?

Može doći do prekomernog pada šećera u krvi.

Šta uraditi?

Proverite zajedničku primenu sa lekarom ili farmaceutom i nemojte samostalno menjati propisanu terapiju.

Deo izvora važi samo za određene proizvode, doze ili puteve primene. Ta ograničenja su sačuvana u stručnim detaljima; proveru konkretnog pakovanja uradite kroz glavni alat.

Važno: Informacije ne zamenjuju procenu lekara ili farmaceuta. Nemojte samostalno menjati ili prekidati terapiju.

Stručni detalji

Prikazane su jedinstvene, izvorno podržane tvrdnje. Kada više SmPC dokumenata navodi isti nalaz, sadržaj se ne ponavlja.

Zapis 1Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
rizik od hipoglikemije
Mogući efekat
može se razmotriti manja doza sulfonilureje ili insulina
Preporuka iz SmPC-a
može se razmotriti manja doza sulfonilureje ili insulina
Kontekst doziranja
manja doza sulfonilureje ili insulina
Zapis 2Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
rizik od hipoglikemije
Mogući efekat
može biti potrebna manja doza derivata sulfoniluree i/ili insulina
Preporuka iz SmPC-a
može biti potrebna manja doza derivata sulfoniluree i/ili insulina
Kontekst doziranja
manja doza derivata sulfoniluree i/ili insulina
Zapis 3Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
Hipoglikemija
Mogući efekat
Hipoglikemija kao reakcija potenciranja hipoglikemijskog dejstva leka može nastati tokom istovremene upotrebe sa sledećim lekovima
Preporuka iz SmPC-a
Drugi lekovi mogu da se koriste samo uz saglasnost lekara koji vodi terapiju

SmPC izvori

Citati ispod su originalni evidence tekstovi povezani sa objavljenim interaction zapisima.

Odeljak 4.2Jardiance
Kada se empagliflozin primenjuje u kombinaciji sa sulfonilurejom ili insulinom, može se razmotriti manja doza sulfonilureje ili insulina, kako bi se smanjio rizik od hipoglikemije (videti odeljke 4.5. i 4.8.).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Jardiance
Insulin i insulinski sekretagozi Insulin i insulinski sekretagozi, kao što je sulfonilureja, mogu povećati rizik od hipoglikemije. Zato mogu biti potrebne niže doze insulina ili insulinskog sekretagoga kako bi se smanjio rizik od hipoglikemije kada se empagliflozin primenjuje u kombinaciji sa ovim lekovima (videti odeljke 4.2. i 4.8.).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.7Jardiance
Pacijente je potrebno savetovati da preduzmu mere opreza kako bi izbegli hipoglikemiju tokom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama, naročito ako se lek Jardiance uzima u kombinaciji sa sulfonilurejom i/ili insulinom.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.8Jardiance
Kada se empagliflozin primenjivao sa sulfonilurejom ili insulinom, najčešće prijavljena neželjena reakcija bila je hipoglikemija (videti opis odabranih neželjenih reakcija).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.2Synjardy
Kada se lek Synjardy primenjuje u kombinaciji sa derivatom sulfoniluree i/ili insulinom, može biti potrebna manja doza derivata sulfoniluree i/ili insulina, kako bi se smanjio rizik od hipoglikemije (videti odeljke 4.5 i 4.8).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Synjardy
Insulin i insulinski sekretagozi Insulin i insulinski sekretagozi, kao što su derivati sulfoniluree, mogu povećati rizik od hipoglikemije. Zato, može biti potrebna manja doza insulina ili insulinskog sekretagoga kako bi se smanjio rizik od hipoglikemije kada se ovi lekovi primenjuju u kombinaciji sa empagliflozinom (videti odeljke 4.2 i 4.8).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.7Synjardy
Pacijente je potrebno savetovati da preduzmu mere opreza kako bi izbegli hipoglikemiju tokom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama, naročito ako se lek Synjardy primjenjuje u kombinaciji sa derivatom sulfoniluree i/ili insulinom.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.8Synjardy
Sažetak bezbednosnog profila Najčešće prijavljene neželjene reakcije u kliničkim ispitivanjima bili su hipoglikemija u kombinaciji sa insulinom i/ili derivatom sulfoniluree, i gastrointestinalni simptomi (mučnina, povraćanje, dijareja, bol u abdomenu i gubitak apetita). Nisu identifikovane dodatne neželjene reakcije u kliničkim ispitivanjima empagliflozina kao dodatka metforminu u poređenju sa neželjenim dejstvima pojedinačnih komponenti.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Maninil 3,5
Istovremena primena drugih lekova može da potencira ili da umanji dejstvo leka Maninil 3,5. Drugi lekovi mogu da se koriste samo uz saglasnost lekara koji vodi terapiju. Glibenklamid se metaboliše uglavnom preko CYP2C9 i u manjoj meri preko CYP 3A4. Ovo treba uzeti u obzir ako se glibenklamid koristi istovremeno sa induktorima ili inhibitorima CYP 2C9. Hipoglikemija kao reakcija potenciranja hipoglikemijskog dejstva leka može nastati tokom istovremene upotrebe sa sledećim lekovima: - oralni antidijabetici i insulin - ACE inhibitori - anabolički steroidi i muški polni hormoni - antidepresivi (kao što su fluoksetin i MAO inhibitori) - hinolonski derivati - hloramfenikol - klaritromicin - klofibrat i analozi - kumarinski derivati - dizopiramid - fenfluramin - mikonazol - flukonazol - para-aminosalicilna kiselina - pentoksifilin, velike doze parenteralno - perhekselin - pirazolonski derivati - probenecid - salicilati - sulfinpirazon - sulfonamidi - simpatikolitici (kao npr. beta blokatori) - tetraciklini - tritokvalin - citostatici tipa ciklofosfamida
Otvori ALIMS dokument ↗

Povezane stranice