LekZa.comBETA

Provera interakcije aktivnih supstanci

cinakalcet i etelkalcetid

Sažetak potvrđenih podataka iz dostupne SmPC dokumentacije.

Kratak odgovor

Kombinacija je kontraindikovana

Kontraindikovano

Ova dva leka ne treba uzimati zajedno.

Zašto je važno?

teškom hipokalcemijom

Šta uraditi?

Ne uzimajte ovu kombinaciju bez neposredne procene lekara. Ako su oba leka već propisana ili uzeta, odmah se obratite lekaru ili farmaceutu i nemojte sami menjati dozu niti prekidati terapiju.

Deo izvora važi samo za određene proizvode, doze ili puteve primene. Ta ograničenja su sačuvana u stručnim detaljima; proveru konkretnog pakovanja uradite kroz glavni alat.

Važno: Informacije ne zamenjuju procenu lekara ili farmaceuta. Nemojte samostalno menjati ili prekidati terapiju.

Stručni detalji

Prikazane su jedinstvene, izvorno podržane tvrdnje. Kada više SmPC dokumenata navodi isti nalaz, sadržaj se ne ponavlja.

Zapis 1
Klinički rizik
teškom hipokalcemijom
Preporuka iz SmPC-a
Pacijentima koji primaju cinakalcet se ne sme dati etelkalcetid
Kontekst doziranja
ne sme se početi uzimanje leka Cinacalcet Accordpharma sve dok se ne završe najmanje tri uzastopne hemodijalize
Zapis 2
Klinički rizik
teške hipokalcemije
Mogući efekat
Istovremena primena može dovesti do teške hipokalcemije
Preporuka iz SmPC-a
Pacijenti koji primaju lek Parsabiv ne smeju primati sinakalcet
Kontekst doziranja
pre nego što prođe 7 dana od poslednje doze sinakalceta i sve dok korigovana vrednost koncentracije kalcijuma u serumu ne bude na donjoj granici opsega normalnih vrednosti ili iznad nje
Zapis 3Potvrđena interakcija sa klasom
Klinički rizik
povećanim rizikom od hipokalcemije
Preporuka iz SmPC-a
Cinakalcet primenite uz oprez kod pacijenata koji primaju bilo koje druge lekove za koje je poznato da smanjuju koncentraciju kalcijuma u serumu. Pažljivo pratite kalcijum u serumu
Zapis 4
Mogući efekat
Pacijentima koji uzimaju lek Cineset ne sme se dati etelkalcetid (videti odeljak 4.4).
Preporuka iz SmPC-a
Pacijentima koji uzimaju lek Cineset ne sme se dati etelkalcetid (videti odeljak 4.4).

SmPC izvori

Citati ispod su originalni evidence tekstovi povezani sa objavljenim interaction zapisima.

Odeljak 4.4Cinacalcet Accordpharma
Istovremena primena sa drugim lekovima Cinakalcet primenite uz oprez kod pacijenata koji primaju bilo koje druge lekove za koje je poznato da smanjuju koncentraciju kalcijuma u serumu. Pažljivo pratite kalcijum u serumu (videti odeljak 4.5). Pacijentima koji primaju cinakalcet se ne sme dati etelkalcetid. Istovremena primena može rezultovati teškom hipokalcemijom.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Cinacalcet Accordpharma
Lekovi za koje se zna da smanjuju koncentraciju kalcijuma u serumu Istovremena primena drugih lekova za koje je poznato da smanjuju koncentraciju kalcijuma u serumu i cinakalceta može rezultovati povećanim rizikom od hipokalcemije (videti odeljak 4.4). Pacijentima koji primaju cinakalcet se ne sme dati etelkalcetid (videti odeljak 4.4).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.2Cinacalcet Accordpharma
Prelazak sa etelkalcetida na lek Cinacalcet Accordpharma Prelazak sa etelkalcetida na lek Cinacalcet Accordpharma i odgovarajući wash out period leka nisu ispitani kod pacijenata. Kod pacijenata koji su prestali da uzimaju etelkalcetid, ne sme se početi uzimanje leka Cinacalcet Accordpharma sve dok se ne završe najmanje tri uzastopne hemodijalize, nakon čega treba izmeriti koncentraciju kalcijuma u serumu. Uverite se da su koncentracije kalcijuma u serumu unutar normalnog raspona pre početka davanja leka Cinacalcet Accordpharma (videti odeljke 4.4 i 4.8).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Parsabiv
Pacijenti koji primaju lek Parsabiv ne smeju primati sinakalcet (videti odeljak 4.4).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.4Parsabiv
Pacijenti koji primaju lek Parsabiv ne smeju primati sinakalcet. Istovremena primena može dovesti do teške hipokalcemije.
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.2Parsabiv
Prevođenje sa terapije sinakalcetom na lek Parsabiv Lek Parsabiv ne treba uvoditi kod pacijenata pre nego što prođe 7 dana od poslednje doze sinakalceta i sve dok korigovana vrednost koncentracije kalcijuma u serumu ne bude na donjoj granici opsega normalnih vrednosti ili iznad nje (videti odeljak 5.1).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 5.1Parsabiv
Ispitivanje prevođenja „Switch study“ Rezultati iz ispitivanja koje je procenjivalo promene u korigovanim koncentracijama kalcijuma u serumu prilikom prevođenja pacijenata sa sinakalceta na lek Parsabiv pokazali su da lečenje lekom Parsabiv, sa početnom dozom od 5 mg, može bezbedno da se započne nakon 7 dana od prekida terapije sinakalcetom, pod uslovom da korigovana koncentracija kalcijuma u serumu iznosi ≥8,3 mg/dL (2,08 mmol/L).
Otvori ALIMS dokument ↗
Odeljak 4.5Cineset
Pacijentima koji uzimaju lek Cineset ne sme se dati etelkalcetid (videti odeljak 4.4).
Otvori ALIMS dokument ↗

Povezane stranice